1ο ΓΕ.Λ Θερμαϊκού

Αρχική ---> Βιβλιοθήκη

Βιβλιοθήκη

E-mail Εκτύπωση PDF

? H βιβλιοθήκη είναι η μνήμη της ανθρωπότητας που περιέχει αναντικατάστατες αποθηκεύσεις των εγγράφων της ανθρώπινης σκέψης και δράσης. Σύμφωνα με διακήρυξη της UNESCO  η βιβλιοθήκη είναι η τοπική πύλη στη γνώση και παρέχει τις βασικές προϋποθέσεις για μια ?Δια Βίου Μάθηση?? ανεξάρτητα από φύλο, μορφωτικό επίπεδο, ηλικία, εθνικότητα και οικονομική κατάσταση??. Στόχος της σχολικής βιβλιοθήκης είναι να σταθεί  αρωγός του εκπαιδευτικού και του μαθητή στην επίτευξη των στόχων του αναλυτικού σχολικού προγράμματος και να φέρει το μαθητή σε επαφή με ποικίλες πηγές γνώσης, έντυπης και ηλεκτρονικής μορφής, ώστε να αναπτύξει δεξιότητες ανεύρεσης, επεξεργασίας και κριτικής αποτίμησης των πληροφοριών, προκειμένου ως αυριανός πολίτης να συμμετέχει στο κοινωνικό γίγνεσθαι με υπευθυνότητα και κριτική σκέψη. Στόχος της σχολικής βιβλιοθήκης είναι επίσης η καλλιέργεια σχέσης αγάπης του μαθητή με το βιβλίο που θα κατακτηθεί μέσα από την αξιοποίηση της ποικιλίας των βιβλίων που διαθέτει, τα οποία ανταποκρίνονται στις προτιμήσεις όλων των παιδιών αλλά και  η άντληση ευχαρίστησης μέσα στο σχολικό περιβάλλον. Για το λόγο αυτό η σχολική μας βιβλιοθήκη φιλοξενεί περί τα τετρακόσια βιβλία ποικίλου ενδιαφέροντος(εγκυκλοπαίδειες, λεξικά, ιστορικά και άλλα λευκώματα, ποίηση και πεζογραφία ελληνική και ξένη, αλλά και πολλά σχολικά βοηθήματα). Οι μαθητές μπορούν να δανείζονται καθημερινά βιβλία από τον υπεύθυνο καθηγητή, τα οποία οφείλουν να επιστρέφουν σε εύλογο χρονικό διάστημα. Στο χώρο της βιβλιοθήκης υπάρχει τηλεόραση, υπολογιστής και εκτυπωτής, ώστε να γίνονται παρουσιάσεις-προβολές των εργασιών των μαθητών και να αξιοποιείται το οπτικοακουστικό υλικό που ήδη διαθέτει η βιβλιοθήκη. Κάθε χρόνο η σχολική βιβλιοθήκη εμπλουτίζεται με μεγαλύτερη ποικιλία βιβλίων τα οποία προτείνουν τόσο οι εκπαιδευτικοί, όσο και οι μαθητές του σχολείου.

Η υπεύθυνη καθηγήτρια της σχολικής βιβλιοθήκης

Ζάρρα Ζωή

Φιλόλογος