1ο ΓΕ.Λ Θερμαϊκού

Αρχική ---> Το σχολείο

Ιστορικό του σχολείου

E-mail Εκτύπωση PDF

Το 1ο Γενικό Λύκειο Θερμαϊκού είναι απόγονος του Γυμνασίου Νέων Επιβατών. Το Γυμνάσιο Νέων Επιβατών ιδρύθηκε και λειτούργησε το 1978, στεγάστηκε όχι σε ιδιόκτητο κτίριο αλλά είτε σε ιδιωτικούς νοικιασμένους χώρους είτε στο κοινοτικό κατάστημα Νέων Επιβατών μέχρι το 1989. Λειτούργησαν  Λυκειακές τάξεις  (1987-88: Α΄ Λυκείου και 1988-89: Α΄ και Β΄ Λυκείου). Το Σχολικό έτος 1989-90 λειτουργησε πλήρες Λύκειο με Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξεις όχι όμως με διοικητική αυτονομία. Την ίδια σχολική χρονιά, με το νέο έτος 1990, το Σχολείο μεταστεγάστηκε από το κοινοτικό κατάστημα στο δικό του καινούργιο κτίριο, μαζί φυσικά και οι Λυκειακές τάξεις. Το 1997 το Λύκειο «ενηλικιώνεται» και «χειραφετείται». Γίνεται αυτόνομο Σχολείο με τίτλο:''Λύκειο Ν. Επιβατών'' και με δικό του Διευθυντή. Εξακολουθεί όμως να στεγάζεται στο κτίριο του Γυμνασίου Νέων Επιβατών. Το Μάιο του 1999 στα πλαίσια της Εκπαιδευτικής Μεταρρύθμισης το Σχολείο μετονομάστηκε από «Λύκειο Ν. Επιβατών» σε ''1ο Ενιαίο Λύκειο Ν. Επιβατών'' και σήμερα ''1ο ΓΕΛ Θερμαϊκού’’. Το 2018 το ΓΕ.Λ. Θερμαϊκού διανύει τον εικοστό πρώτο χρόνο της αυτοτελούς εκπαιδευτικής του ζωής.

Το Σχολικό Έτος 2000-2001 η στενότητα των χώρων και η συνεχής αύξηση του μαθητικού δυναμικού επέβαλε επιτακτικό και για το Λύκειο το ζήτημα της δικής του στέγης. Ως προσωρινή λύση επιλέχτηκε η ενοικίαση των κτιριακών εγκαταστάσεων της παλιάς ιδιωτικής Σχολής Κωνσταντινίδη στο 18ο  χλμ της οδού Θεσσαλονίκης- Μηχανιώνας.

Με την έναρξη του Σχολικού Έτους 1997-1998 προσωρινός Διευθυντής διετέλεσε ο φιλόλογος κ. Χαράλαμπος Σκαρτάδος. Τον διαδέχτηκαν οι: κ. Κωνσταντίνα Ζαχοπούλου (φιλόλογος), το καλοκαίρι του 2002 ο κ. Χρύσανθος Παπακωνσταντίνου (μαθηματικός), το 2005 ο κ. Χαράλαμπος Σκαρτάδος, ο κ. Ι. Αργυρίου (χημικός), κ. Α. Δούμπας (2013), γυμναστής, κ. Κ Βαλσαμάς το 2015 (μαθηματικός).

Φωτογραφίες από το σχολείο μας

Τελευταία Ενημέρωση στις Σάββατο, 30 Ιούνιος 2018 18:18

Μεταφραση